1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Rusya'dan Venezuela'daki askeri birliği hakkında açıklama
Rusya'dan Venezuela'daki askeri birliği hakkında açıklama

Rusya'dan Venezuela'daki askeri birliği hakkında açıklama

Venezuela’nın Moskova’daki askeri ataşesi, Rusya'nın Venezuela'ya asker gönderdiğini doğruladı ancak ülkedeki istikrarı tehdit etmediklerini savundu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Rusya’nın 100 kadar askeri personelini iki uçakla Caracas’a yolladığı haberlerinin yayılmasının ardından Rusya Perşembe günü konuyla ilgili açıklama yaptı.

Moskova, Venezuela’ya askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde askeri uzmanlar gönderdiğini bildirdi, ancak bu kişilerin ulusal istikrarı tehdit etmediklerini savundu.

ABD Başkanı Donald Trump Rusya’ya askerlerini çekmesi çağrısında bulunmuş ve bunun sağlanması için bütün seçeneklerin masada olduğunu söylemişti.

Amerika, Venezuela’da yaşanan siyasi krizde diğer batı ülkeleriyle birlikte muhalefet lideri Juan Guaido’yu desteklerken Rusya tartışmalı Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya arka çıkıyor.

Rus Interfax haber ajansına göre Venezuela’nın Moskova’daki askeri ataşesi Rusya’nın ülkeye asker gönderdiğini doğruladı, ancak bunların askeri operasyonlara katılmayacağını söyledi.

Jose Rafael Torrealba, Venezuela’daki Rus askeri varlığının askeri ve teknik ölçekte işbirliğini görüşme amaçlı olduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da bu kişilerin “Rus uzmanlar” olduğu ifadesini kullandı.

“Rusya bölgede güç dengelerini değiştirmiyor. Rusya Washington’un aksine kimseyi tehdit etmiyor” diyen sözcü Zakharova “Rus uzmanlar Venezuela’ya askeri-teknik işbirliği konularında iki hükümet arasında yapılan anlaşmalar kapsamında gitti. Bu anlaşma kimse tarafından iptal edilmedi” ifadelerini kullandı.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından seçimin gayrımeşru olduğunu öne sürmüş ve kendini geçici cumhurbaşkanı ilan etmişti.

Maduro ise Guaido’nun ABD’nin kuklası olduğunu söylüyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler