Ukrayna savaşı İsrail'e Yahudi göçünü artırdı

Ukrayna savaşı İsrail'e Yahudi göçünü artırdı

İsrail'in yayımladığı resmi istatistiklere göre son bir yılda Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle işgal altındaki Filistin topraklarına Yahudi göçü ikiye katlandı.

İsrail verilerine göre bu yıl, İsrail kontrolündeki topraklara göç eden Yahudi sayısı 70 bine ulaştı. Bu sayı ise bir önceki yılda göç eden Yahudilerin sayısının iki katına denk geliyor.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, bu yıl içinde göç edenlerin büyük çoğunluğunu eski Sovyet cumhuriyetlerinden göç edenler oluşturuyor. Onlar da Rusya-Ukrayna savaşından doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkilenenlerden oluşuyor. Bunda İsrail'in savaştan etkilenen Yahudileri İsrail'e göç etmeleri için yoğun teşviklerde bulunmasının önemli rolü oldu.

Böylece İsrail savaş ortamını ve sebep olduğu şartları İsrail kontrollü topraklara Yahudi göçünü artırmak için kullandı.

İsrail'in verilerine göre İsrail kontrolü altındaki topraklara bu yıl göç edenlerin yüzde 54'ünü Rusya'dan, yüzde 21'ini Ukrayna'dan, yüzde 5'ini ABD'den, yüzde 4'ünü de Fransa'dan göç edenler oluşturuyor.

İsrail yeni göçmenlerden 22 bin kişiyi orduda görevlendirdi. Bunlardan 15 bini ailesiz askerler kategorisine dahil edildi. Bunlar da aileleri olmayan paralı askerler olarak istihdam ediliyor. Yani İsrail yeni gelen göçmenlerin birçoğunu Filistinlilere yönelik saldırılarda kullanıyor. Böylece bir taraftaki ateşten kaçanlar kendilerini başka bir tarafta yine çatışmaların içinde buluyorlar.

Son on yıl içinde Yahudi göçü çerçevesinde İsrail kontrollü topraklara 6440 doktor göç etti ve onların da çoğunu eski Sovyet cumhuriyetlerinden göç edenler oluşturuyor. Bunlardan bin 448'i diş doktoru. Bu dönemde 22 bin 400 mühendis de göç etti.

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.