Yemen'de BAE ve İran destekli milisler arasında çatışmalar

Yemen'de BAE ve İran destekli milisler arasında çatışmalar

Yemen'in güneybatısındaki Lahic ilinde BAE destekli Güney Geçiş Konseyi ile İran destekli Husiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi.

İran destekli Husi güçleri, Yemen'in güneybatısında Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi (GGK) tarafından desteklenen Yemen hükümetinin kontrolündeki bölgelere saldırılar gerçekleştirdi.

Xinhua'nın haberine göre, Husiler Yemen'in güneybatısında bulunan Lahic ilinin kuzeyindeki GGK tarafından kontrol altında tutulan bölgeleri ele geçirmek amacıyla bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

Habere göre, Lahic ilinin kuzeyinde Husi milisleri ile GGK'ya ordu güçleri arasında cuma günü çıkan çatışmalarda 8 kişi öldü.

Taraflar arasında saatlerce süren yoğun çatışmaların ardından Husilerden 5 ve GGK güçlerinden 3 askerin öldüğü açıklandı.

Çatışmaların hemen akabinde Husi güçlerin Lahic'e komşu Taiz ilinden onlarca milisten oluşan birliği, GGK'ye ait askeri üslerin yakınlarına konuşlandırdığı belirtildi.

Yemen'in güneybatısındaki Lahic ilinin kuzeyinde taraflar arasında çatışmaların şiddetlenerek devam edeceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum