1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail: Türkiye'den Gazze'ye yapılan sevkiyatta roket üretiminde kullanılan 16 ton malzeme bulundu
İsrail: Türkiye'den Gazze'ye yapılan sevkiyatta roket üretiminde kullanılan 16 ton malzeme bulundu

İsrail: Türkiye'den Gazze'ye yapılan sevkiyatta roket üretiminde kullanılan 16 ton malzeme bulundu

İsrail Gümrük İdaresi, alçı olması gereken torbaların bazılarında roket yapımında kullanılan malzeme tespit ettiklerini duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail, Türkiye'de Gazze'ye yapılan bir sevkiyatta roket üretiminde kullanılan 16 ton malzeme bulunduğunu öne sürdü. Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas iddiayı 'uydurma' olarak niteledi.

İsrail Gümrük İdaresi, temmuz ayında Türkiye'den Gazze'ye gönderilen iki konteynerde arama yapıldığını açıkladı. Açıklamaya göre 54 ton alçı bulunması gereken konteynerlerden alınan örneklere laboratuvarda test yapıldı.

Gümrük yetkilileri, torbaların bazılarında amonyum klorür bulunduğunu ve bu malzemenin Gazze'deki gruplar tarafından roket yapımında kullanıldığını duyurdu.

Hamas sözcüsü Hazım Kasım ise raporu "yalan" olarak nitelendirdi.

Reuters'e konuşan Kasım "İşgalci güç, Gazze'ye yönelik ablukayı sıkılaştırmak için yalan uyduruyor," ifadelerini kullandı.

Dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Gazze'de yaşayan yaklaşık 2,3 milyon Filistinli yaşıyor. Hamas'ın 2007'de Gazze'yi kontrol etmeye başlamasından bu yana İsrail, Mısır ile birlikte kıyı şeridinin ekonomisini harap eden bir ablukayı sürdürüyor.

Bu ayın başında İsrail, patlayıcı kaçakçılığı girişimi olduğu iddiasıyla Gazze'den ticari mal ihracatını birkaç gün süreyle dondurmuştu. Filistinliler, kısa süreli yasağın binlerce aileyi etkilediğini savunuyor.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler