Libya'da Türk SİHA'ları 72 saatte 9 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi imha etti

Libya'da Türk SİHA'ları 72 saatte 9 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi imha etti

Libya'da devam eden çatışmalarda çok sayıda Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından vurularak imha edildi.

Libya'nın batısında çatışmalar devam ederken, Türkiye tarafından Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) verilen Türk yapımı silahlı insansız hava araçları (SİHA) çok sayıda Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi'ni imha etti.

Libya'da Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerine yönelik saldırılar uluslararası kamuoyunun gündemine otururken, Rusya menşeli sistemlerinin güvenilirliğinin de tartışılmasına sebep oldu.

UMH'ya bağlı askeri güçlerin sözcüsü Pilot Albay Muhammed Kanunu ve diğer UMH yetkililerinden yapılan açıklamalara göre son 72 saat içerisinde İHA'larca vurularak imha edilen Pantsir sistemi sayısı 9'a yükseldi.

Bu süre zarfında Tarhuna'da 3, Vatiyye Hava Üssü'nde 2, Sirte'de 1, Sirte'nin güney kesiminde 1, Suk el Ehad'da 1, Vuşka'da 1 Pantsir imha edildi.

pan.jpeg

Pantsir-S1 alçak-orta irtifa hava savunma sistemi

Bugüne kadar Libya'da imha edilen Pantsir sayısının 15'e yükseldiği belirtilirken, en az 1 Pantsir ise UMH tarafından ele geçirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Rus yapımı Pantsir sistemlerini Hafter'e tedarik etmişti.

Her bir Pantsir sisteminin yaklaşık 15 milyon dolar değerinde olduğu biliniyor.

Türkiye'ye ait SİHA'lar geçmiş dönemde de Suriye'de Rusya'nın Beşar Esed rejimine tedarik ettiği birden fazla Pantsir sistemini imha etmişti.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.