1. İNSAN HAKLARI

  2. Afganistan'da CIA destekli Kabil hükümeti güçleri sivillere karşı savaş suçu işliyor
Afganistan'da CIA destekli Kabil hükümeti güçleri sivillere karşı savaş suçu işliyor

Afganistan'da CIA destekli Kabil hükümeti güçleri sivillere karşı savaş suçu işliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, CIA destekli güçlerin Afganistan'da sivillere karşı savaş suçu işlediğini rapor etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) destekli güçlerin Afganistan'da sivillere karşı savaş suçu işlediğini rapor etti.

ABD merkezli kuruluşun yayınladığı 53 sayfalık rapor, çoğunlukla ülkede 2017-2019 yılları arasında CIA'in desteklediği paramiliter güçlerin düzenlediği gece baskınlarını ele alıyor.

14 ayrı olayın ele alındığı raporda CIA destekli güçlerin bazı eylemleri "savaş suçu" olarak niteleniyor.

Rapor Afganistan'ın Gazni, Hilmend, Kabil, Kandahar, Nangarhar, Paktiya, Uruzgan, Vardak ve Zabul illerinde düzenlenen gece baskınlarına dair 39 görgü şahidinin ifadelerini esas alıyor.

2001 yılından bu yana CIA'in gece baskınları gibi operasyonlar düzenlemek için KAbil hükümeti güçlerine eğitim verdiği biliniyor.

Gece indirmeleri

Raporda temel olarak ele alınan saldırılar gece indirmeleri.

Bu kapsamda CIA ve desteklediği hükümet güçleri, Taliban kontrolündeki bölgelere gece vakti helikopterlerle indirme gerçekleştiriyor.

Sivil alanlarda ve çoğunlukla sivil evlere düzenlenen bu baskınlarda Taliban mensuplarını yakalamak amaç olarak gösterilse de, en büyük bedeli siviller ödüyor.

Şimdiye kadar çok sayıda kadın ve çocuk gece indirmelerinde öldürülmüş durumda.

HRW raporunda sivilleri hedef alan saldırıların eksik istihbarat, dikkatsizlik, yerel siyasi rekabetler gibi nedenleri olduğu belirtiliyor.

Afgan toplumu, bu baskınları gündelik hayatın bir parçası olarak niteliyor. Vardak ilinin yerlisi olan bir Afgan şunları söylüyor:

"Evimizin kapısını patlayıcı ile havaya uçurdular. Oğullarımdan birini öldürdüler, diğerini ise alıp götürdüler. Bizi Taliban'a yiyecek vermekle suçluyorlardı."

Sivil kayıplarında artış

Son dönemde ABD'nin Afganistan'da hava saldırıları ve gece baskınlarında yaşamını yitiren sivillerin sayısında artış yaşandığı göze çarpıyor.

Özellikle ABD Başkanı Donald Trump yeni Güney Asya stratejisi kapsamında Afganistan planını açıkladıktan sonra sivil kayıpları artmaya başlamıştı.

Taliban son dönemde ülkedeki yabancı güçlere yönelik saldırılarını sıklaştırırken, Kabil hükümeti ve ABD de ülke genelinde Taliban'a karşı operasyonlar yürütüyor. Bu operasyonlarda siviller de ağır bedel ödüyor.

ABD-Taliban görüşmeleri

ABD ile Taliban, 2018 yılının Ekim ayından bu yana Afganistan barış süreci kapsamında görüşmeler gerçekleştiriyor.

ABD Başkanı Donald Trump 9 Eylül'de sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında, başkent Kabil'de bir ABD askerinin öldürüldüğü gerekçesiyle, Taliban ile yürütülen barış görüşmeleri sürecinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Taliban, anlaşma için her şey hazırken Trump'ın görüşmeleri iptal ettiğini açıkladığını, bunun en çok ABD'ye zarar vereceğini ve kararın ABD'nin barış karşıtı politikasını ifşa ettiğini ifade etmişti.

Taliban ABD'nin bu kararı aldığına pişman olacağı yönünde bir açıklama yapmıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler