1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Burkina Faso ordusu Müslüman sivilleri katletti: 21 can kaybı
Burkina Faso ordusu Müslüman sivilleri katletti: 21 can kaybı

Burkina Faso ordusu Müslüman sivilleri katletti: 21 can kaybı

Burkina Faso'da cunta güçleri ve silahlı milislerin, ülkenin kuzeyinde Müslüman Fulani halka gerçekleştirdiği saldırıda en az 21 sivilin öldürüldüğü bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Burkina Faso'daki askeri cunta yönetimine bağlı askeri ve silahlı milis güçler, etnik çatışmayı körüklemekle suçlanıyor.

Ülkedeki insan hakları örgütlerinden Cezasızlığa ve Toplulukların Yaftalanmasına Karşı Kolektif (CISC), cuma günü yaptığı açıklamada, cuntaya bağlı güçleri 8 Mart'ta Burkina Faso kuzeyinde sivilleri katletmekle ve işkenceye maruz bırakmakla suçladı.

CISC tarafından yapılan açıklamada, cunta güçlerinin Bam eyaletindeki Toessin-Foulbe bölgesinde 1 kadın ve 3 çocuğun da aralarında olduğu en az 21 sivili öldürdüğü belirtildi.

Cuntayı sivilleri yargısız infaz etmekle ve işkenceyle itham eden insan hakları örgütü, öldürülen sivillerin çoğusunun Fulani etnik grubundan olduğunu vurguladı.

İnsan hakları örgütü CISC, katliamın sorumlularının Burkina Faso askeri güçleri ve cihat yanlısı gruplara karşı ordu ile iş birliği yapan sivil milisler olduğuna inanıldığını açıkladı.

Aralık 2019 yılında kurulan Anavatan Savunma Gönüllüleri (VDP), silah altına alınan sivillerden oluşuyor. VDP güçleri Burkina Faso ordusuyla ortak operasyonlara imza etmeden önce iki haftalık bir askeri eğitimden geçiyor.

Cunta yönetimi tarafından silahlandırılan sivillerin oluşturduğu silahlı milis grubunun, Müslüman Fulanilere zaman zaman saldırılar düzenlediği biliniyor.

"Darbeden sonra Müslümanlara yönelik saldırılar arttı"

Yerel insan hakları örgütlerine göre, Burkina Faso'da eylül ayında gerçekleşen darbenin ardından Müslüman Fulanilere yönelik saldırılar ve baskılar arttı.

Raporlara göre Ekim 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında Müslüman Fulanilere karşı 250 yargısız infaz gerçekleştirildi. Bu sayının, daha önceki aylarda elde edilen verilere göre büyük ölçekte arttığı ifade edildi.

Öte yandan cihat yanlısı gruplara katıldıkları iddiasıyla Müslüman Fulanilere karşı ayrımcılık yapıldığı belirtiliyor.

Silah altına alınan milislere övgü

Traore, yeni yıl konuşmasında sergiledikleri 'vatanseverlikten' ötürü silah altına aldığı milisleri övmüştü.

Cunta lideri Traore, milisleri övse de Burkina Faso'da birçok kişi, milislerin sivilleri toplu şekilde infaz ettiğini savunuyor.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da Müslümanlara yönelik yargısız infazların son aylarda oldukça artmış olması dikkat çekiyor.

Öte yandan Burkina Faso ordusunun ülkenin özellikle kuzey kesiminde cihat yanlısı gruplara yönelik düzenlediğini belirttiği saldırılarda sivilleri de hedef aldığı biliniyor.

Raporlara geçen son saldırıda ordu güçlerinin, 9 Aralık günü köyün çarşısına düzenlendiği ifade edilen baskında onlarca sivilin öldürüldüğü belirtilmişti. Bölge kaynakları, ölü sayısının 60 ila 100 arasında olduğunu dile getirmişti.

Burkina Faso ordusu kasım ayında ise ülkenin kuzeyindeki Cibo bölgesinde bulunan askeri üsse 10 kilometre uzaklıktaki dört köye topçu bombardımanı gerçekleştirmekle suçlanmıştı. Yerel kaynaklar, söz konusu bombardımanda 40'tan fazla sivilin öldüğünü açıklamıştı.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler